DARMOWA DOSTAWA do każdego zamówienia
Blog kategorie
Blog chmura tagów
Promocje
Kosette Salt Facial Scrub 100g - Peeling do twarzy 100 g
Kosette Salt Facial Scrub 100g - Peeling do twarzy 100 g

49,00 zł

Cena regularna: 120,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Yadah Be My Tint Mini  (WANNA BE PINK, PEACH CORAL, REAL RED) - Pomadki do Ust  Zestaw  3 szt x 2,3g
Yadah Be My Tint Mini (WANNA BE PINK, PEACH CORAL, REAL RED) - Pomadki do Ust Zestaw 3 szt x 2,3g

59,00 zł

Cena regularna: 89,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
szt.
Yadah Green Tea Pure Peeling Gel 100ml - Peeling do twarzy z zieloną herbatą 100 ml
Yadah Green Tea Pure Peeling Gel 100ml - Peeling do twarzy z zieloną herbatą 100 ml

59,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Yadah Green Tea Pure Cleansing Gel 100ml - Żel myjący do twarzy z zieloną herbatą 100 ml
Yadah Green Tea Pure Cleansing Gel 100ml - Żel myjący do twarzy z zieloną herbatą 100 ml

59,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
COSRX AC Collection Ultimate Spot Cream 30g - Krem Punktowy Do Twarzy o Działaniu Przeciwtrądzikowym 30 g
COSRX AC Collection Ultimate Spot Cream 30g - Krem Punktowy Do Twarzy o Działaniu Przeciwtrądzikowym 30 g

66,00 zł

Cena regularna: 78,90 zł

Najniższa cena: 78,90 zł
szt.

Jak czytać składy kosmetyków? Sprawdź skład kosmetyków przed zakupem

0

Odczytywanie składu kosmetyków to bardzo przydatna umiejętność. Pozwala na dobór produktów w pełni odpowiadających na potrzeby skóry, a także unikanie tych, które jej szkodzą. To podstawowy element w świadomej pielęgnacji cery i włosów. Nabądź tę umiejętność, a bez trudu znajdziesz dobre składy kosmetyków. Pomożemy Ci w tym. Zapoznaj się z naszymi poradami.

Co oznacza skrót INCI? 

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, co kryje się za literami INCI. Otóż są one skrótem od słów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowego systemu nomenklatury składników kosmetyków. To system, który powstał, aby ujednolicić nazewnictwo kosmetyków w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, a także w Chinach czy Japonii. W INCI związki chemiczne zapisuje się w języku angielskim, a nazwy roślin w języku łacińskim. To już spora wskazówka co do tego, jak czytać składy kosmetyków. W Polsce czasami zdarzają się też formuły zapisane po polsku.

INCI musi uwzględniać wszystkie składniki w składzie danego kosmetyku. Taki zapis umożliwia odszyfrowanie INCI niezależnie od miejsca, w którym wyprodukowano krem, żel itd. Co ważne, zapis INCI jest regulowany prawnie, dlatego możesz być go pewna. Pamiętaj przy tym, że nie uwzględnia się w nim składu procentowego poszczególnych składników. Na szczęście nie oznacza to, że nie ma żadnej wiedzy na temat zawartości poszczególnych substancji w produkcie. 

Skład INCI jak czytać go poprawnie?

Zwróć uwagę na kolejność zapisu w INCI. Na pierwszym miejscu formuły znajduje się składnik, którego jest najwięcej, a na końcu ten w najmniejszej ilości. Zatem, jeśli szczególnie zależy Ci na działaniu konkretnej substancji, sprawdź, na którym miejscu widnieje w składzie. Wysoka pozycja zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego działania. Z kolei pozycje umieszczone na końcu lub już po konserwantach czy zapachu nie mają szansy spełnić swojej funkcji.

Zastanawiając się, jak rozszyfrować skład kosmetyków, uwzględnij, że składniki w stężeniu poniżej 1% zapisuje się w przypadkowej kolejności. Czasami porządkuje się je alfabetycznie. Ale uwaga! Niektóre z substancji po prostu muszą występować w bardzo niskim stężeniu, dlatego figurują bliżej końca INCI. Ogólna zasada mówi jednak, że gdy większość składników aktywnych zapisano za Parfum (zapachem), produkt raczej nie wpłynie w oczekiwany sposób na skórę. 

Jak rozszyfrować skład kosmetyków? Wyklucz niebezpieczne substancje!

Naukę odczytywania składów kosmetyków dobrze zacząć od przyswojenia nazw niepożądanych substancji. Wśród nich najczęściej wymienia się pochodne ropy naftowej, czyli parafinę kryjącą się pod nazwami Paraffin, Paraffin Oil, Isoparaffin, Parrafinum Liquidum czy Synthetic Wax. Dotyczy to również wazeliny i olejów mineralnych oznaczonych jako Petrolatum/Vaseline, Mineral Oil, Isohexadecane, Isododecane, Cera Microcristallina, Ceresin, Isopropan oraz Isobutane. Trzeba też uważać na parabeny, które mogą uczulać. To np. Propylparaben, Butylparaben i Methylparaben. 

Niebezpieczne okazują się silne alkohole, które mocno wysuszają cerę, a przy tym naruszają naturalne pH i mikrobiom. Do tej grupy zalicza się Alcohol i Alcohol Denat. Potencjalnie niebezpieczne są intensywnie czyszczące substancje takie jak SLS i SLES. Mogą naruszać mikrobiom oraz powodować podrażnienia. Choć tutaj sporo zależy od indywidualnych potrzeb danej skóry. Ponadto za szkodliwe uznaje się PEG i PPG. W INCI występują z właśnie takimi przedrostkami.

Dobre składy kosmetyków – co może się w nich znaleźć?

Wiesz już, jak czytać składy kosmetyków, aby uniknąć niepożądanych elementów. Czas przyjrzeć się składnikom neutralnym oraz przyjaznym skórze. Przedstawimy Ci słowa, które bardzo często przewijają się w INCI. 

  1. Oil – oznacza oleje roślinne oraz olejki eteryczne. To m.in. Prunus Amygdalus Dulcis Oil, czyli olej ze słodkich migdałów.
  2. Extract – za tym słowem kryją się wszelkie ekstrakty roślinne jak np. Salix Alba Bark Extract – ekstrakt z kory wierzby. To pożądane składniki produktów kosmetycznych. 
  3. Hydrosol/Water – tak opisuje się hydrolaty o działaniu nawilżającym. To np. popularny hydrolat z róży damasceńskiej, czyli Rosa Damascena Flower Water.
  4. Acid – to kwasy jak kwas mlekowy, czyli Lactic Acid czy kwas cytrynowy, czyli Citrid Acid. 
  5. Alcohol – w tym wypadku należy zachować ostrożność, ponieważ sam Alcohol jest szkodliwy, ale już alkohole tłuszczowe można stosować bez obaw. Należą do nich Ceterayl Alcohol, Cetyl Alcohol.
  6. Glycol – glikole wpływają na nawilżenie skóry, a przy tym konserwują kosmetyk. To choćby Propylene Glycol (Glikol Propylenowy).
  7. Stereate/Olivate – najczęściej emolienty odpowiedzialne za ochronę skóry. To np. Sorbitan Stearate.
  8. Ceteth/Ceteareth/Laureth – to również oznaczenie emolientów oraz środków wpływających na konsystencję produktu. To np. Ceteareth-20 czy Laureth-20.
  9. Hydrogenated – pod tym słowem kryją się substancje uwodornione, do których zalicza się uwodornione glicerydy oleju palmowego – Hydrogenated Palm Glycerides Citrate.
  10. Polisorbaty – Polysorbate 20.

Jak czytać składy kosmetyków – zapachy i barwniki

Nawet dobre składy kosmetyków zawierają substancje zapachowe, a czasami także barwniki. Dobrze, abyś potrafiła je rozpoznać. U osób wrażliwych mogą (choć nie muszą) wywołać reakcję alergiczną. Pojawiają się w składach w niewielkim stężeniu. Najczęściej w produktach kosmetycznych występuje Parfum. To mieszanina kilku, a czasami kilkuset substancji! Przykładowe substancje zapachowe to Aroma, Parfum, Fragrance, Limonene, Eugenol, Benzyl Alcohol, Citronelol. Z kolei barwniki oznacza się skrótem CI od słów Color Index. Zapisuje się je z odpowiednim numerem identyfikacyjnym. Nieco rzadziej stosuje się nazwy zwyczajowe. 

Wyszukiwarka INCI – idealna dla początkujących

Na początku nauki czytania składów, z pewnością przyda Ci się wyszukiwarka INCI. Istnieje wiele stron, na których wystarczy wpisać skład kosmetyku, aby uzyskać jasny podział na złe i dobre substancje. Czasami wskazują one też na składniki naturalne oraz syntetyczne. Wyszukiwarka INCI to świetna pomoc przy wstępnym zapoznaniu z konkretnym produktem.

Uwzględnij też, że na początku przygody z analizą składów, najlepiej postawić na zakupy przez internet. Dlaczego? Trudno o dokładną analizę INCI stojąc przy półce sklepowej, gdy nie zna się każdej z nazw. Wybierając produkt ze sklepu online, zwykle można sprawdzić jego skład, a także z łatwością przykleić go do wybranej wyszukiwarki. Sprzyja to również samodzielnej analizie poszczególnych składników. W Skin Street zawsze podajemy składy oferowanych produktów. Możesz się z nimi zapoznać w dowolnym momencie. Wierzymy, że dzięki temu zakupy w naszym sklepie będą w pełni udane.

Podsumowując – odczytywanie składu kosmetyków początkowo bywa nieco uciążliwe, jednak zapewniamy, że szybko opanujesz tę umiejętność. Praktyka czyni mistrza, dlatego nie zniechęcaj się, nawet pomimo początkowych trudności. Z czasem stanie się to całkowicie naturalne. Wiedząc, jak rozszyfrować skład kosmetyków, unikniesz pomyłki przy zakupach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl