Nieodpowiednie kosmetyki i zabiegi mogą nasilić problemy cery wrażliwej. Aby uniknąć zaczerwienienia skóry, uczucia ściągnięcia i opuchnięcia czy zmian alergicznych, konieczne jest sięgnięcie po właściwe kosmetyki. Jakie? Najlepiej naturalne i wzbogacone o składniki o kojącym działaniu. Chcesz wiedzieć, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Skóra wrażliwa – cechy
Wrażliwość i nadwrażliwość cery wiąże się najczęściej ze wzmożoną reaktywnością na bodźce, które nie wpływają negatywnie na inne typy skóry. Skóra wrażliwa odznacza się również obniżoną grubością naskórka twarzy oraz zaburzeniami funkcji ochronnej skóry. Wśród objawów, które dotyczą osób ze skórą wrażliwą lub nadwrażliwą, występują m.in. świąd, uczucie ściągnięcia skóry, pieczenie, przesuszenie naskórka, podniesienie temperatury naskórka, zwiększona wrażliwość na dotyk, wysypki i wykwity skórne. W przypadku skóry nadwrażliwej objawy te niemal nie znikają.
Przy wrażliwej pojawiają się przy kontakcie z wyzwalającymi objawy bodźcami.
U niektórych osób, niezależnie od poziomu wrażliwości cery, zauważalne są wszystkie z wyżej wymienionych objawów wrażliwości czy nadwrażliwości skóry. U innych występuje tylko część z nich. Częściej symptomy cery wrażliwej pojawiają się w przypadku osób borykających się dodatkowo alergiami lub z chorobami dermatologicznymi. Skóra chorych z m.in. atopowym zapaleniem skóry, egzemą, trądzikiem czy łuszczycą może więc wymagać większej uwagi i specjalnej pielęgnacji.
Czego nie lubi cera wrażliwa?
Skóra wrażliwa reaguje wspominanymi objawami na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Przeważnie zaczerwienienie, pękające naczynka, uczucie ściągnięcia czy świądu skóry pojawia się po użyciu niewłaściwych kosmetyków. Trzeba uważać, jeśli w składzie mają substancje drażniące, np. silne konserwanty, aromaty, barwniki czy alkohol. Niektórzy mogą mieć problemy z cerą wrażliwą przy zmianie wody do mycia skóry twarzy, np. podczas podróży. Wyższe stężenie chloru w wodzie kranowej niż to, do którego jest przyzwyczajona, może „odchorować” ona zaczerwienieniem.
Wśród czynników, które nie służą cerze wrażliwej, wymienić trzeba również gwałtowne zmiany temperatury. Szkodliwe jest także wystawianie niezabezpieczonej filtrami i kremami skóry na bezpośrednie i długotrwałe działanie słońca, wiatru czy bardzo niskich temperatur. Bardzo wrażliwa cera może reagować też na kontakt z potem i zanieczyszczeniami powietrza. Osoby z nadwrażliwością skóry często doznają zaczerwienienia również w wyniku stresu czy wahań stężenia hormonów we krwi.
Skóra wrażliwa – co jej służy?
Jakich składników szukać w kosmetykach dla skóry wrażliwej i nadwrażliwej? Przede wszystkim tych, które pomogą odbudować naturalną warstwę ochronną, czyli płaszcz lipidowy. Są to m.in. naturalne oleje i ekstrakty roślinne, np. z opuncji figowej (pianka oczyszczająca Pyunkang Yul), wiciokrzewu japońskiego (krem Pyunkang Yul Ato). Dla przesuszonej skóry wrażliwej ratunkiem są kosmetyki, które mają w składzie substancje głęboko nawilżające.
Kluczowe są też składniki, które pomagają naskórkowi cery wrażliwej się zregenerować i koją podrażnienia. Są to m.in. pantenol, wyciągi z roślin (np. z wąkroty azjatyckiej i drzewa herbacianego w kremie Cosrx Centella Blemish Cream czy aloesu w kremie UV Cosrx Aloe), a także witamina E. Inne składniki, które często pojawiają się w kosmetykach dla skóry wrażliwej, to m.in. regenerująca alantonina, nawilżające mocznik, kwas hialuronowy czy glukonolakton, a także kolagen, skwalan czy śluz ze ślimaka.
Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku
Czy pielęgnacja skóry wrażliwej i nadwrażliwej różni się od tej przeprowadzanej przy skórze bez zwiększonej reaktywności. Kolejność poszczególnych etapów jest taka sama. Różnica polega jednak na doborze kosmetyków, a także unikaniu czynników wyzwalających objawy czy nadwrażliwość skóry. Podczas pielęgnacji nie powinno się więc myć twarzy zbyt zimą i za ciepłą wodą, pocierać mocno skóry (np. ręcznikami, gąbkami), stosować substancji o silnym działaniu (np. nieodpowiednich peelingów mechanicznych czy kwasów). Niezalecane są też tzw. parówki twarzy w bardzo wysokiej temperaturze.
1. Demakijaż cery wrażliwej
Do demakijażu cery wrażliwej polecane są, zgodnie z zasadami pielęgnacji koreańskiej, najpierw produkty na bazie olejków, a następnie wodne. Możesz zdecydować się na delikatny płyn micelarny i naturalny olejek, np. łagodny iUNIK Calendula Complete Cleansing Oil z wyciągiem z rumianku.
2. Oczyszczanie skóry wrażliwej
Przy oczyszczaniu cery wrażliwej sprawdzą się kosmetyki bez barwników, aromatów i barwników. Warto sięgnąć zwłaszcza po emulsji czy pianki myjące (np. Pyunkang Yul) na bazie wody. Możesz nimi umyć twarz bez używania ręczników, gąbek, szczotek itp., a więc bez podrażniania.
3. Peeling skóry wrażliwej
Czy przy skórze wrażliwej trzeba zrezygnować zupełnie z peelingu? Nie. Ważne jest jednak, aby wybierać produkty łagodne i o prostym składzie, np. delikatny żelowy peeling iUNIK Lime Moisture Mild Peeling Gel. Można też ten etap pielęgnacji stosować nie 2-3 razy w tygodniu, a jeden raz.
4. Tonizowanie skóry z nadwrażliwością
Tonizowanie najlepiej przeprowadzić kosmetykiem o prostym składzie z zawartością substancji kojących i nawilżających. Dobrym wyborem będzie m.in. tonik do twarzy o działaniu łagodzącym Cosrx Ac Collection Calming Liquid Intensive.
5. Nawilżanie cery wrażliwej esencją
Do nawilżania warto zastosować produkty, które pomogą stworzyć naturalną warstwę ochronną skóry. Dobrym wyborem będą esencje. Z naszej oferty możesz dla cery wrażliwej wybrać np. esencję ze śluzem ślimaka Cosrx Advanced Snail 96 Mucin Power Essence.
6. Serum do cery wrażliwej
Istotnym etapem pielęgnacji, której nie należy opuszczać w przypadku cery wrażliwej jest nakładanie serum. Przy nadreaktywnej cerze dobrym wyborem będzie np. serum Beaudiani Moist z wyciągiem z owsa.
7. Krem pod oczy przy cerze wrażliwej
Do pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami warto wybierać produkty hipoalergiczne, pozbawione aromatów, barwników, konserwantów itp. Z naszego sklepu sprawdzi się przy cerze wrażliwej m.in. krem pod oczy Pyunkang Yul Eye Cream.
8. Krem intensywnie nawilżający do cery wrażliwej
Skóra wrażliwa powinna być właściwie nawilżana. Wybieraj kremy nawilżające, które jednocześnie będą koić i regenerować skórę wrażliwą, np. Pyunkang Yul Intensive Repair Cream.
9. Ochrona UV skóry wrażliwej
Istotna jest też ochrona skóry wrażliwej i nadwrażliwej przed działaniem promieni UV. Z tego względu niezbędne jest nałożenie na nią filtru UV, np. Cosrx Aloe SPF50+.