Nie od dziś wiadomo, że skóra zdradza nasz wiek. Z upływem czasu traci jędrność, sprężystość oraz elastyczność, staje się wiotka i obwisła. Dotyczy to całego ciała, ale oznaki starzenia zwracają uwagę głównie na twarzy, szyi, a także na dłoniach. Przy czym ostatnia strefa może wyglądać niekorzystnie już dużo wcześniej, zanim wkroczymy w dojrzały okres życia. Dlaczego? Bardzo łatwo ją przesuszyć, gdyż jest cieńsza niż w innych obszarach. Co za tym idzie, szybciej widać na niej wszelkie zmiany.
Sucha skóra dłoni – przyczyny
Można wymienić mnóstwo powodów pogorszenia stanu skóry dłoni. Przez wzgląd na swoją budowę bywa narażona na nadmierną utratę wody, a to objawia się suchością oraz szorstkością. W zaawansowanych przypadkach nie tylko źle wygląda – niejednokrotnie piecze, szczypie oraz boli. Wysuszona skóra dłoni to nieraz efekt wykonywania obowiązków domowych bez rękawiczek ochronnych. Przykładowo, może być to ręczne mycie naczyń przy użyciu płynu pełnego detergentów, prace w ogrodzie, sprzątanie etc. W ramach zachowywania higieny często myjemy czy płuczemy ręce, kilkanaście bądź więcej razy w ciągu dnia. To prawidłowe podejście, ponieważ umożliwia nam pozbycie się z powierzchni rąk zanieczyszczeń oraz zarazków, niemniej przesusza skórę.
Rozwiązanie problemu zbyt suchej, zniszczonej skóry na dłoniach wydaje się dość proste. Wystarczy za każdym razem smarować je odpowiednim kosmetykiem, aby odwdzięczyły się pięknym wyglądem. W tej roli sprawdzi się wysokiej jakości krem do rąk renomowanej firmy. Powinien mieć bogaty skład, w którym znajdzie się miejsce dla komponentów przywracających skórze utraconą gładkość oraz elastyczność. Lepiej wybierać produkty, które jednocześnie dbają o jej nawilżenie oraz zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, włącznie z promieniowaniem UV.
Pękająca skóra na dłoniach – jak o nią dbać?
U niektórych ludzi problem przesuszenia skóry rąk rośnie z czasem, coraz bardziej uprzykrzając dotkniętej nim osobie życie. Codzienne funkcjonowanie staje się trudniejsze, ponieważ dyskomfort przeszkadza skupiać się na pracy lub wypoczynku. Pękająca skóra na dłoniach nie należy już wyłącznie do kwestii związanych z estetyką. Sprawia ból, piecze, ponadto ma nieprzyjemną w dotyku strukturę. W takich przypadkach smarowanie rąk kremem może nie wystarczyć. Często potrzeba czegoś bardziej zaawansowanego, co głęboko odżywi zniszczoną skórę, złagodzi powstałe podrażnienia oraz przyspieszy gojenie ranek. Nie inaczej będzie w sytuacji, gdy okaże się, że przypadłość to efekt AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Nie należy wtedy zwlekać z rezerwacją wizyty u specjalisty dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.
Aby uporać się z popękaną skórą rąk, trzeba zmienić swoje codzienne nawyki, włączając w to pielęgnację. Jeśli stosujemy silne detergenty oraz tradycyjne mydło, przyjdzie je wymienić na naturalne kosmetyki i ekologiczne artykuły do czyszczenia (chemia domowa). Rękawiczki przy pracach domowych to konieczność. Ograniczają wchłanianie wilgoci przez skórę, więc będą ją zabezpieczać, nawet jeśli stosujemy dość łagodne detergenty podczas sprzątania. Skuteczna kosmetyka dłoni obejmuje używanie po pracy oraz myciu rąk bogatego w składniki natłuszczające balsamu. Dzięki temu skóra zacznie się regenerować, co korzystnie wpłynie na jej wygląd.
Przydatne będą też specjalistyczne maści na problematyczną skórę dłoni. Charakteryzują się gęstą, nieco „tępą” konsystencją, przez co trudniej je rozprowadzać. Wynagradzają to jednak lepszą wchłanialnością substancji odżywczych, dłuższą ochroną przed czynnikami zewnętrznymi oraz lepszą przyczepnością.
Krem do rąk – jak wybrać odpowiedni?
Jak już padło wyżej, jeśli myślimy o zakupie kremu do rąk, warto postawić na produkt wysokiej klasy. Może zawierać np. glicerynę roślinną, znaną ze swoich właściwości nawilżających. W składzie środków do pielęgnacji dłoni znajdują się również witaminy, ze szczególnym uwzględnieniem A oraz E. Wspomagają odbudowę podrażnionego naskórka, prócz tego zdają egzamin jako neutralizatory wolnych rodników. Znakomitym przykładem świetnej jakości produktu może być krem do dłoni Quick Moisturizing koreańskiej marki Pyunkang Yul. Do jego receptury wchodzi aż pięć różnych rodzajów kwasów hialuronowych oraz mnóstwo naturalnych składników, w tym ekstrakt z opuncji figowej, olejek jojoba czy wyciąg z owoców gardenii jaśminowatej.
Do popularnych elementów kremów do rąk zalicza się mocznik (intensywnie nawilżający), alantoina oraz pantenol. Poza przywracaniem skórze optymalnego poziomu nawodnienia łagodzą podrażnienia, zaczerwienienia oraz swędzenie. W recepturze często pojawiają się oleje oraz masła roślinne, które dostarczają skórze składniki odżywcze oraz wzmacniają jej barierę ochronną. Skutecznością w pielęgnacji dłoni cechuje się np. masło shea, masło kakaowe czy olej ze słodkich migdałów.
Aby sucha skóra dłoni nie spędzała nam snu z oczu, lepiej nie zapominać o dobrym kremie. Regularne stosowanie go po każdym myciu rąk pozwoli cieszyć się ich zadbanym wyglądem bez uciążliwych dolegliwości.